Shimano SLX HB-M7110-B Centerlock Front Hub (Black)
EHBM7110BBX
Regular price Rs. 4,620.00 Sale priceRs. 4,330.00 Save 6%
/
incl., of all taxes. Shipping calculated at checkout.
Hole Count
Estimated Shipping Widget will be displayed here!
The Shimano SLX HB-M7110-B front hub scores with easy installation and trail performance you can always rely on. The 15 mm thru-axle system (110 mm over locknut dimension) ensures an optimal stiffness-to-weight ratio. You can easily attach the brake rotor via spline mount and center lockring.
Features
  • easy setup and reliable trail performance
  • brake rotor can be quickly mounted with spline mount and lockring
  • tool-free 15 mm thru axle system optimises stiffness and weight
  • CBN precision machined stainless steel bearings/polished
Specifications
  • Brake Type- Centerlock Disc Brake
  • Axle- 15mm Thru Axle
  • O.L.D- 110mm
  • Freehub- NA
  • Flange Diameter- 52.8 mm
  • PCD- 44 mm/44 mm
  • Flange Distance- 70.2 mm (29.4 mm/40.8 mm)